Вести и општествоПознати личности

Возач Крис Frum: биографија

Крис Frum освои три пати во текот на "Тур де Франс" и три пати го освои второто место во "Вуелта а Еспања", обезбедување на неговиот статус како еден од најуспешните современи велосипедисти.

Роден е во Кенија спортист играше за својата татковина, а во 2008 година не се добие дозвола да игра за Велика Британија. Така започна својата успешна соработка со британскиот тим, за кој тој го освои бронзениот медал на хронометарот на Олимписките игри во Лондон во 2012 година и го повтори овој резултат во Рио де Жанеиро, четири години подоцна.

Други кариера нагласува Frum стана 10 победи во големи турнири не се вклучени во Гранд Тур, вклучувајќи и три во "Критериум ду Дофине", две турнеи Романди и Оман и титулата на "Критериум Интернационал" натпревари "Вуелта а Андалусија" и "Џералд Сан Тур де Франс".

Крис Frum: биографија

Крис е роден на 20 мај 1985 година во кенискиот главен град Најроби во семејството Клајв и Dzheyn Frum. Тој почна да учествува во натпревари на велосипеди, кои живеат во Јужна Африка. А за пофалба 17. место во трката на Игрите на Комонвелтот во Мелбурн во 2006 година го отвори својот талент пошироката публика. Наскоро, во 2007 година, тој го потпиша својот прв професионален договор со командата на Јужна Африка ", Konica Minolta".

дебитантска сезона на спортист, во која беа вклучени учество во "Трката околу Британија" во 2008 година доведе до договор со професионална континентална екипа на второто ниво на Меѓународниот велосипедисти унија "Barlouorld", кој во јули, за прв пат учествуваше во "Тур де Франс" и го освои четвртото место во "Џералд Сан турнеја" во октомври.

Во март 2009 година, Froom тврди својата прва професионална победа на втората фаза на "Џиро дел Капо" во Јужна Африка и дојде 32-та во својата прва "Џиро д'Италија", а потоа потпиша договор со новоформираната екипата Тим Скај да учествуваат во нејзиниот почеток на сезоната 2010.

Крис Frum покажаа своите способности, земајќи ги во британскиот национален хронометар второто место, зад Бредли Вигинс, петти на Игрите на Комонвелтот во Њу Делхи и деветта од "Тур ду Вар" во Франција, пред да направите чекор напред во сезоната 2011 на "Вуелта а Еспања ".

шпанските скали

Еве Крис Frum (велосипедист) освои спектакуларни планински етапата 17 и како резултат на севкупните беше втор. Тоа беше неговиот најдобар завршница на "Вуелта", кој повтори постигнувањето Роберта Millara. На спортист беше единствениот Британец, финалист на Гранд Тур во тоа време.

Frum беше член на тимот на Велика Британија, која помогна Марк Кевендиш победи на Светското првенство во трката за групата. Тој дојде на третото место во "Трката околу Пекинг" пред незаборавни 2012 година и за возачот и за британски велосипедизам во целина.

По победата во седмиот дел од трката носеше "Тур де Франс" Frum кратко маичка за да им помогне Вигинс стана првиот Британец кој победи на познатиот конкуренција. Тој заврши на второто место, а тимот на Велика Британија за прв пат во историјата, освои награда на подиумот на оваа престижна трка.

Во истата сезона Фрум ја освои бронзен медал на Олимписките игри во Лондон, губење на злато Вигинс, а заврши на четвртото место во "Вуелта".

прв триумф

покажувајќи на сцена раса, Фрум на почетокот од 2013 година е во најдобра форма, тој ја освои "Трката околу Оман", беше втор во "Тирено-Адријатико", тој ја освои "Критериум Интернационал", "Критериум ду Дофине" и "Тур де Романди" пред да земете учество во најпрестижната велосипедска трка во светот на Франција.

А сериозен обид за титулата е направен по освојувањето на осмата етапа до Ax 3 Domaines, кога тој стана лидер на трката и покажа голем возење, одбраната на врвот на самото место на целиот пат до Париз победи на легендарниот планината Мон Венту, а 17 се водат.

Фрум се надева на добар резултат во натпреварот во Јоркшир во 2014 година, но за жал, падот во петтата фаза попречи неговите планови, иако тој ја заврши сезоната силно, покажувајќи вториот резултат во "Вуелта а Еспања".

уште една победа

2015 Крис не разочара - победил на трката ", Рута дел Сол" во Шпанија и "Критериум ду Дофине" во пресрет на "Тур де Франс". Силен финиш во третата фаза "Мур де Huy" во Белгија дозволено Фрум кратко стави на жолтата маичка. По Тони Мартин беше надвор од контрола, Британскиот поврати своето седмо место и не сними сите на патот до Париз, покажува доминација, вклучувајќи победа во Pierre-Saint-Martin.

Крис Frum - велосипедист, кој во 2016 година посветен обид да се приклучат на елитната компанијата три пати ја освои "Тур де Франс". Ја започна од првото место во "Хералд Сан Тур де Франс".

Третата победа на Тур де Франс

Крис Frum "Тур де Франс" во 2016 година го освои, можеби, од највозбудливите борбата на неговата кариера. Тој убедливо го победил во осмиот дел од натпреварот, забрзување на патот надолу од планината Кол де Peyresurd, жолтата маичка, која не полета до Париз, иако не без некои драматични моменти. На 12 Учесниците во Тим Скај се судри со Ричи Порт и Бауке Молема по публиката беше принуден да го запре на мотоцикл. Фрум изгубеното време и неговиот британски колега Адам Јејтс накратко ја носел жолтата маичка, додека властите не го вратија изгубеното време Крис, што му овозможува да се задржи на јазот во останатите девет сајтови.

Во Рио де Жанеиро Фрум го освои својот втор олимписки медал, повторување на постигнување на своите бронза во хронометар во Лондон пред четири години, по 12 места во исцрпувачки пат натпревари.

Пристигнување во Шпанија за да учествуваат во "Вуелта", еден од најкомплексните и највозбудливите Гранд Тур на последните неколку години, Крис бореле под еднакви услови со својот стар ривал Наир Quintana, освојувајќи три фази, вклучувајќи судењето екипата време, и го даде на прво место, земајќи вториот и во третиот пат во својата кариера.