Спорт и ФитнесФудбал

Еуро 1996: Резултатите и факти

Во 1996 година тој беше домаќин на Европскиот фудбалски шампионат. На местото стана Англија. Еуро 1996 година се памети по многу љубители на фудбалот. Турнирот донесе нови правила и покажеме на светот дебитанти големи натпревари: Хрватска, Чешка, Турција, Бугарија, Швајцарија и Русија. На Евро 1996 година, Велика Британија за последен пат да ја покажат својата најдобра страна, да стигне до полуфиналето. Во исто првенство имаше правило на "златен гол" и го зголеми бројот на земјите учеснички е 2 пати (до 16).

квалификацискиот турнир

Квалификацискиот турнир не се сеќавам било сензации. Изненаден само Шведска, која беше бронзен медал на последниот Европски шампионат, не доаѓа до крајниот дел. Таа се искачи над Швајцарија и Турција.

Со проширување на бројот на земји кои биле во можност да учествуваат на турнирот повеќе екипи имаа можност да ја напушти групата. На Евро 1996, по падот на СССР и Чехословачка отиде во Русија и Чешка.

група А

Во групата беа Велика Британија, Холандија, Шкотска и Швајцарија.

Се борат овде започна со првата Еуро 1996 натпревар. Во првиот круг на Швајцарија ја победи Англија и Холандија, не може да го победи Шкотска. Реваншот објасни сè: Следбениците победи противници со резултат 2: 0.

Во третиот круг на Англија попречен Холандија и постигна четири гола. Во паралелен состанок во Швајцарија Шкотска освои 1: 0. Холандија во оваа ситуација не доаѓаат од групата, но Шкотска не може да се одржи назад напад и пропушти топката. Во плејофот дојде, Англија и Холандија.

група Б

Групата се Франција, Шпанија, Романија и Бугарија.

И покрај очигледните омилени, јас впушти во последната минута од третата фаза. На Евро 1996 фудбал во групата Б за финалето половина, Франција и Бугарија беа 4 точки во Шпанија - 2, само Романија остана со 0.

Во последниот натпревар од првата Шпанија, Романија, потребни за победа, што успеаја да само шест минути пред крајот на натпреварот. Франција не е лесна задача да ги придобијат Бугарија.

групата Ц

Групата вклучува Германија, Чешка, Италија и Русија.

Многу аналитичари тврдат дека руската репрезентација е најсилна во целиот пост-советската историја. Возраст од најдобрите играчи, речиси сите беа во водечките европски првенства. Сепак, рускиот тим немаше среќа на Евро 1996 година. Резултатите разочара многу фанови, но тоа мора да се запомни дека групата имала идни шампиони и сребрени медали. Тој стана силен противник на Италија.

Германија го освои група без примен гол. Вториот најсилниот тим стана Чешката Република, која успеа да го победи на Италијанците. Русија ја заврши групната фаза во четвртото место.

група Д

Групата вклучува Португалија, Хрватска, Данска и Турција.

Во оваа група, многумина беа заинтересирани во Данска. Актуелен носител на Купот стоеше силен состав, кој беше пред дури и подобар од четири години. Во првата фаза тие не беа во можност да се победи Португалија, одигра нерешено. Хрватите го порази Данците 3: 0. На победа против Турција не им се дозволи да ја напушти групата. Во плејофот надвор Португалија и Хрватска. На последното место во групата окупирана од страна на Турците.

четвртфиналето

Четвртфиналето натпревари не се претстави на публиката многу голови. Некои игри и се заврши со ремито без голови. Само еден тим постигна два гола.

Пар на Англија и Шпанија се најинтересни. И двете екипи создадоа морето на шанси, но постигна во регуларниот дел не успеа. Сè беше одлучено на пенали, каде што Британците непогрешлив. Во националниот тим на Шпанија Фернандо Иеро направи грешка, и еден удар на голманот на домаќинот успеа да парираме. Вкупно: 4: 2 на самото место.

Во четврт-финалето, Хрватска има сериозен Германија. Хрватите го започна натпреварот силно, но фаулиран германски фудбалер во сопствениот шеснаесетник, по што казна се спроведува правилно. 51 минути на Хрватска одигра топката, но по неколку минути тој беше испратен во соблекувалната Штимац. Германија речиси веднаш ја искористи и го презеде водството. Резултат: 2: 1 во корист на Германците.

Чешка мораа да се соочат со сериозен напад Португалија. Република одбрана Достигнувања се справат со напади на Луис Фиго и Руи Коста. Во 53 минута играчот од средниот ред, Карел Poborsky даде Чешка напред. Португалија не беше во можност да се изедначат резултатот, покрај отстранувањето на Lathan 83 минути.

Натпреварот Франција-Холандија привлече особено внимание. Во овој пар се сретна со еден голем тим способен да блесне. Сепак, натпреварот беше досадно. Во поголемиот дел од времето на публиката не се види цели. На пенали резултатот не беше во можност да Klarensa Zeedorfa. Резултат: 5: 4 на пенали во полуфиналето во Франција.

полуфинале

Пар Германија, Англија не може да одлучи кој ќе одат за да на главниот пат. Во првото полувреме, тимот постигна една топка. На пенали германскиот голман Андреас Köpke гледа шок и го предводеше тимот до финалето. Резултат: 6: 5 на пенали.

Натпреварот Република Чешка, Франција доби најмногу досадно во шампионатот. Редовна цели време да не ги искористи. Сè беше одлучено на пенали, каде што повторно првите десет удари беа неизбежен, а потоа голманот на Чешка спаси казна. Резултат: 6: 5 на пенали.

Еуро 1996 во финалето

Европското првенство финалето ветуваат дека ќе биде возбудливо. Кој победи на Еуро 1996? Ова прашање може да се слушне од млади фанови. До крајот на турнирот, Германија излезе со сериозни загуби. Многу од клучните играчи беа повредени. Барањето за игра вклучени само 16 играчи, со пет замена беше два голмани.

Чесите, исто така, помина подобро. Тој немаше суспензии и повреди на играчите. И покрај несреќна ситуација, Германија беше во можност да се излезе и да победиме. Во втората половина на Чесите презеде водството. Во 69 минути на теренот имаше резервни Германија напаѓач Оливер Bierhoff. Во рок од шест минути тој се изедначени, па во продолжението од натпреварот на "Златната топка".

Еуро 1996 Фудбал во Германија донесе само трофеј за многу години. Земја разбрал системска криза, и на навивачите мораше да чека долго време за нови победи.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.