Спорт и ФитнесХокеј

Модерни правила за bandy

Денес, една од најбрзо растечките спортот хокеј (Bandy). Правилата на игра малку различен од традиционалниот хокеј, но постојат некои фундаментални разлики.

Општи концепти

bandy наречен зима тимски спорт. Натпреварите се одржуваат во ледената земја. Играчите мора да се движат наоколу лизгалиштето на Ролери. Манипулација само стапчиња се направи со топката. Ова исто така важи и за стандардни напади, и цели и поминува. Голмани клубови немаат, но во нивниот арсенал постојат специјални ракавици.

Целта на играта е да ги победи голот. Победник е оној тим кој постигна повеќе голови во даденото време на натпреварот. Во меѓународната пракса, играта е обично се нарекува "bandy". Во Русија тоа се нарекува "bandy". Правила на натпреварот зависи од здружението, под чие покровителство на турнирот. Прописите се многу слични, но на Олимписките игри се малку изменета.

Шефот на Меѓународната федерација на Bandy ПИБ. Со организирање на големи настани често се поврзани олимписки комитет.

Историја на создавањето

Аналоген bandy е познат уште од античките времиња. Потоа, наместо на античките луѓе користат стапчиња тапи стап. На првото спомнување на датумот на игра назад во 20-от век пред нашата ера. д. Пронајдени за време на ископувањата на еден од египетската села личности, покажуваат луѓе помина топката на посебен клуб. Нешто слично беше пронајден на територијата на поранешна Ацтеките племе cheuka. Исто така е познато дека на ист начин топката побрза во античките Јапонија, Грција и Рим.

На замрзнати тела на вода, прво почна да игра во средниот век. Во древните хроники на 10 век може да се најде повтори споменување на игра како хокеј, иако во тоа време се викаше поинаку: klyushkovanie, пенкало, тенџере, whirligig, \ потера. Познато е дека една од главните фанови на играта во Русија беше Петар I. Тоа беше тој кој беше воведен од Холандија железо и слично. Во 9 век во Исланд цветаше игра наречена "knattleyker". Претходно во Велика Британија се одржа на целиот натпревар Bandy. Модерни правилата на хокеј игри со топка се договорени и се формираат само во почетокот на 19 век. Прописи да се стави заедно британски ентузијасти. Тоа беше во Англија биле првиот полу-клубови, кои станале "Нотингем Форест" и "Шефилд Јунајтед". Во 1891 година, Велика Британија создаде здружение NAB, која е донесена на обврските на организаторот на официјалната конкуренција. Тоа беше британски крајот придонесе за развој на bandy во земјите како што се Норвешка, Шведска, Швајцарија и други.

Во Русија долго време остана хокеј на аматерски ниво. Тоа беше само во 1998 година во Ленинград, еден од главните ролки, на првиот натпревар на одобрени меѓународните правила. Од моментот во Русија, оваа спортска дисциплина почна брзо да се добие импулс.

Правилата на играта: тимот

Во барањето за натпреварот на секоја страна треба да биде не повеќе од 17 луѓе. На почетокот на натпреварот на теренот може да биде само 6 играчи, вклучувајќи го и голманот. Бројот на измени во официјални турнири не е ограничен. промена recaps за време на прекин на натпреварот е забрането. Правила за bandy за прекршување на прописите предвидуваат отстранување на 3 минути. Треба да се напомене дека последователни играчот мора да го напушти теренот за игра пред неговото место ќе се поштедат. Било каква манипулација на составот на полагањето без учество на судија. Исклучок е замена голман. Оваа постапка е можно само со дозвола на судијата за време на прекин на седницата. Вреди да се одбележи дека изгубил брои без голман.

поле стандарди

Лизгалиштето bandy не се разликува од традиционалната дисциплина на површината на мразот. поле Должината може да варира 45-61 метри, а ширината -. 26 до 30 метри во официјален стандард натпревари е ролери со димензии 58 на 29 метри.

Правила Bandy исто така, обезбеди распоред и области. Тој е идентичен со класична форма, но има една дополнителна нијанса. Шеснаесетникот е дефинирано од страна на целта, и место за потпис бенд кој поминува низ кругови допир. контакт точки се места за слободни удари.

Вратата мора да биде во висина од 1,22 м и максимална ширина - 1,83 м.

натпревар на времето

Професионалната мажите празнења состанок трае 90 минути. Слично како и за време на натпреварот и млади до 21 години. Детски редовите вклучуваат намалување на должината на играта и 60 минути. Кај жените, секоја од двете половини трае 35 минути. Времетраењето на пауза помеѓу периоди зависи од правилата на конкуренција. Тоа може да трае 5-10 минути. Слично на пресметани и отстранување од оваа област. Во зависност од правилата на турнирот, тоа може да биде 2-10 минути.

Вреди да се одбележи дека правилата на игра Хокеј со топката не ја вклучуваат дополнително време. Тоа важи и за машките и женските категории.

Правилата на играта: стандардна

Кога слободен удар на сите противници мора да биде од проектилот до 5 m. Стандардната од местото каде што повредата не е утврдена. Исклучоците се слободен удар доделени на тимот за нападот во казнената област или во текот на гол-линијата.

Играат за лице директни ривали само дозволено, но не и на бранителот на страна. Слободниот удар кој се нарекува bandy престрелката. Ова е алтернатива аналоген на фудбалот казна. Правила Bandy се каже дека на удар треба да се направи само по судискиот свиреж. Појдовна точка е црвената линија. Пред првиот контакт на сите играчи на тимот на нападот стојат зад синото поле. Ако како резултат на куршум не е цел се постигна, натпреварот продолжува. Забрането е да се игра слободен удар што е дозволено, патем, во игра хокеј на.

Правила на играта: повреди

членовите на тимот не им е дозволено да им помогнам или да ги задржи противници. Забрането е да се дофати противник стап, се држат до сопствениот. Судијата назначува стандард одредби за одложување на топката со рацете. Во Bend на проектилот може да се допре само со еден клуб. Колата има право да се земе топката во своите раце. Не фрли во ракавица или стап во противничката половина.

Правила Bandy забрани било каква манифестација на грубост на теренот. За опасна игра или обид за штрајк на противникот судијата соодветно казнети. Забрането е да се удри топката кога тој е над рамото. Не допирајте школка или во склони позиција на колена.

Спроведување на топката се смета за повреда на торзото и нозете игра. Голмани мора да се фрли проектилот во полето, така што тој допре до страна.

отстранување

Во професионални bandy Судијата има право да ја дисквалификува сторителот за 3 и 5 минути до крајот на натпреварот. Сериозноста на казната зависи од фаул. Правила за хокеј на играта обезбеди 3 минути казна за намерна допир школка рака стап удар на противникот, нелегална замена, и така натаму. Н. Исто така постои и мал тип на повреди вклучуваат спорови со судијата.

Дисквалификација за 5 минути се јавува поради трипал, притисни overboard одложи рака, игла стап противник недолично однесување.

За намерно грубо и опасна игра, како и за трети отстранување на сторителот мора да ја напушти границите на теренот пред крајот на средбата.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.