Вести и општествоПознати личности

Швајцарскиот тенисер Shnider Пети: биографија, спортска кариера, личен живот

Шнидер , биография которой представлена в этой статье, является одной из наиболее знаменитых швейцарских теннисисток. Пети Schnyder, во чија биографија се презентирани во оваа статија е еден од најпознатите швајцарски тенисери. Во текот на неговата кариера, тој стана добитник на многу престижни турнири.

На првите успеси во професионалниот спорт

Патти появилась на свет в декабре 1978 года в Базеле. Schnyder Пети е роден во декември 1978 година во Базел. . На 14 годишна возраст, швајцарскиот тенисер за прв пат учествуваше на ИТФ турнирот. Шнидер стала постоянно принимать участие в профессиональных соревнованиях, попав даже в ТОП-100 лучших теннисисток планеты. Во 1994 година, Пети Schnyder стана постојано учествува во професионалното натпревари, удирајќи дури и во првите 100 најдобри тенисери во светот.

1995 година донесе првиот сериозен достигнувања за спортисти. в словацкой Нитре, где уверенно обыграла в трех сетах чилийку Барбару Кастро. 14 мај, таа стигна до финалето на ИТФ турнирот во словачкиот Нитра, каде што со сигурност го победи во три сета Чиле Барбара Кастро. Патти стала победительницей аналогичных соревнований в Прешове . Една недела подоцна, Shnider Пети е добитник на сличен натпревар во Прешов. (6:0, 6:1). Во тоа време, го остава никакви шанси Чешке Јан Ondrousovey (6: 0, 6: 1).

в Курелье , а в сентябре дошла до финала в Афинах. Еден месец подоцна, на домашен терен на швајцарскиот тенисер го освои ИТФ турнирот во следните Kurele, и стигна до финалето во Атина во септември. дебютировала в Цюрихе на соревнованиях под эгидой WTA . Во истата година, таа го имаше своето деби во Цирих Schnyder во натпреварот под покровителство на ВТА. Успешни настапи дозволено таа да заврши сезоната на рејтинг на 152 линија.

Шнидер , теннис для которой стал не только увлечением, но и способом зарабатывания больших денег, продолжала активно выступать на международных соревнованиях. Во 1996 година, Пети Schnyder, Тенис, за кои стана не само хоби, туку начин за правење на многу пари, продолжи да се залага за активно учество во меѓународни натпревари. в испанской Мурсии . Таа беше во можност во април да се пробие во ITF турнир финалето во шпанскиот Мурсија. Во септември, таа повтори овој резултат во Братислава. в Карловых Варах (Чехия), где уступила в трех сетах бельгийке Руксандре Драгомир. Една недела подоцна, на спортистот за прв пат во својата кариера стигна до финалето на ВТА турнирот во Карлови Вари (Чешка), каде што загуби во три сета на белгискиот Руксандра Драгомир.

Патти стала участницей Олимпийских игр в Атланте, где она завершила выступления в первом круге. Во истата година Shnider Пети стана член на Олимписките игри во Атланта, каде што заврши настапот во првиот круг. Таа, исто така го имаше своето деби во турнирите Гренд Слем. Оупен " 18-летняя спортсменка не смогла пройти квалификацию, зато ей удалось пробиться в основную сетку соревнований в Лондоне и Париже. На "Австралија Oupen" 18-годишниот спортист не успеа да се квалификува, но таа успеа да влезе во главната ждрепка на натпреварот во Лондон и во Париз. в 1996 году - 58 место в одиночном разряде. Schnyder највисок рејтинг во 1996 година - 58. место во синглови.

Внесување на светската елита тенис

Open Шнидер Патти сотворила маленькую сенсацию, когда сумела пробиться в четвертый круг соревнований. Во 1997 година на Австралија опен, судовите Shnider Пети се создаде мала сензација кога успеа да влезе во четвртиот круг на натпреварот. . Покрај тоа, таа го освои првиот натпревар од осмиот носител број Врба Mayorli. Успешно решавање на различни турнири, тенисерот до крајот на сезоната во светот рангирање на 26-тото место.

. Следната година беше една од најуспешните во неговата кариера Schnyder. в австралийском Хобарте , а месяц спустя в финале аналогичных соревнований в Ганновере обыграла в трех сетах чешку Яну Новотну . Сезона, таа почна да победи на ВТА турнирот во Хобарт, Австралија, а еден месец подоцна во финалето на слични натпревари во Хановер победи во три сета на Чешка Yanu Novotnu. не было равных на грунтовых кортах Мадрида, а в июле - австрийского Мариа- Линковица и итальянского Палермо. Во мај, Пети немаше еднаков на глина судови од Мадрид, а во јули - Австрискиот Maria- Linkovitsa и италијански Палермо.

Не помалку познат и успешен настап во двојки. Шнидер победила на турнире WTA в Гамбурге, а также дошла до финала в Палермо и Амелии- Айленд . Во дует со австриски Барбара Schett Schnyder освои ВТА турнирот во Хамбург, а исто така стигна до финалето во Палермо и Amelii- Остров.

Тоа не е без успех во гренд слем турнири. " и US Open Патти Шнидер дошла до стадии четвертьфиналов. На судовите на "Ролан Гарос" и на US Open Пети Schnyder достигна фаза во четврт-финалето. Ова ја даде право да учествуваат во слем првенство Гранд. , но в решающем поединке уступила знаменитой Винус Уильямс. На овој турнир, таа поразен во полуфиналето во тоа време најдобро рангирани Мартина Хингис, но пресметка призна познатиот Vinus Uilyams.

Во август 1998 година, спортист освои рекордни за 11-ти своето место во светот пласман во сингл и 29 - во двојки.

По спроведена брилијантно сезоната дојде пад на Швајцарската тениска кариера. выиграла два турнира WTA в Голд -Косте (Австралия) и Паттайе (Таиланд), а также несколько раз доходила до финалов как в одиночном, так и в парном разряде. Во текот на следните три години Schnyder освои две ВТА турнирот во злато Голд Коуст (Австралија) и Патаја (Тајланд), како и неколку пати стигна до финалето во сингл и двојки. ни разу не смогла пробиться дальше четвертого круга. Гренд слем Пети никогаш не биле во можност да одат подалеку од четвртото коло.

враќање ѕвезди

Патти начала возвращать себе статус звезды мирового спорта. Од 2002 година Shnider Пети почнаа да се враќаат на самиот статус на светската спортска ѕвезда. в Чарльстоне и на турнире WTA в Цюрихе, швейцарка снова сумела ворваться в Топ-20. Освојувањето на финалето на супер турнирот во Чарлстон и на ВТА турнирот во Цирих, Швајцарија успеа да се врати во топ 20.

снова громко заявила о себе в 2005 году. Постепено добива облик, рече Schnyder повторно гласно за себе, во 2005 година. , еще в трех дошла до финала. Таа освои две ВТА турнирот во три стигна до финалето. впервые в карьере попала в Топ-10, заняв 7 место. Оваа сезона, за прв пат во својата кариера Пети погоди Топ 10, завршувајќи во 7-мо место.

не удалось выиграть ни одного престижного турнира, но постоянное попадание в финалы и полуфиналы позволило ей сохранить прописку в десятке лучших теннисисток планеты Следната година, Schnyder не успеа да освои ниту на престижниот турнир, но постојан влегуваат во финалето и полуфиналето ја овозможи да се задржи престој во првите десет тенисери во светот

Завршување играчка кариера

Шнидер продолжала регулярно пробиваться в финалы турниров, но случалось это все реже. По две сезони брилијантен Пети Schnyder продолжи редовно да се пробие во финалето на турнирот, но тоа ќе се случи поретко. На турнири на гренд слем таа не успеа да се оди понатаму во текот на четвртото коло во сингл, а потоа во четврт-финалето - во двојки.

начали преследовать травмы: сначала были проблемы со ступней, а затем - с ахилловым сухожилием. Во 2010 година Schnyder почна да ги извршуваат лична повреда: прво, имаше проблеми со стапалото, а потоа - со Ахиловата тетива. приняла решение завершить игровую карьеру. Во мај 2011 година, Пети одлучи да ја заврши својата играчка кариера.

снова начала выступать на турнирах ITF , сумев за два сезона дважды в них победить. Четири години подоцна, Schnyder повторно почна да дејствува на ИТФ турнирите, управување за две сезони двапати ги победи.

Настапи за репрезентацијата на Швајцарија

Шнидер , достижения которой на то время говорили за нее, впервые была приглашена защищать честь своей страны в Кубке Федерации в 1996 году. 18-годишниот Пети Schnyder, постигнувањето на кој во тоа време зборуваше за неа, за прв пат беше поканет да ја брани честа на својата земја во Купот на Банката на федерални резерви во 1996 година. Ја победи во седум натпревари шест победи, таа помогна во Швајцарија, пораст на Втората светска група.

Хингис Шнидер обыграла в решающем матче словацкий дуэт Габшудовой - Зрубаковой , а затем участвовала в разгроме аргентинской команды. Една година подоцна, во пар со Мартина Хингис Schnyder победи во финалето на Словачката дуо Gabshudovoy - Zrubakovoy, а потоа учествуваа во поразот од аргентинскиот тим. Ова им овозможи на швајцарски тим да се влезе во елитната лига.

и Хингис своими победами в Кубке Федерации сотворили маленькое чудо, доведя свою команду до финала, где они уступили Испании. Во 1998 година, Хингис и Schnyder за своите победи во Купот на Банката на федерални резерви создаде мало чудо, со својот тим до финалето, каде што загуби од Шпанија.