Гаел Монфис: Биографија и тенис во кариерата

Гаел Монфис Себастијан е роден на 1 септември, 1986 во Франција. Тој израснал во семејство спорт, од раното детство беше љубител на кошарката. Тоа е хоби тој беше многу корисен во тенис во кариерата: маестрално спортист со тениски рекет.

Неговиот татко, Rufin некогаш се пресели во Франција со странство оддел Источна Карибите Гвадалупе. Во минатото, тој бил професионален фудбалер и секогаш всади љубов кон спортот на неговиот син. Пред момче мораше да се избере помеѓу фудбал и тенис во кариерата. Monfis Гаел избра тенис. Sylveth мајка - роден во Мартиник. Семејството има две деца, помладиот брат на Гаел има Derip.

Омилено хоби е тенисер оди во меѓу игри и обука. Тој сака да оди, слушање музика, неговиот омилен стил на R & B. Љубовта за кошарка не избледува со текот на годините, и игра со задоволство во вашето слободно време, Гаел Монфис. Личен живот што обично останува зад сцената.

интересни факти

Тенис игра мала улога во филмот на Мартин С. Гаел, се разбира, ја играше улогата на една прекрасна тенисер, односно за самиот себе. За улогата на еден спортист јас снајде многу добро, бидејќи тоа не е неопходно да се измисли нешто. Гаел Монфис го направи она што може најдобро - игра тенис.

почеток на патот

Францускиот атлетичар почнаа да доаѓаат на неговата кариера во 2002 година, а две години подоцна тој стана лидер меѓу јуниори, освојувајќи три од четирите турнири. Следна Гаел ја доби ИТФ Фјучерси. Потоа поворката му се добива на интензитет, а тоа почнува за настаните на АТП. Благодарение на победата, Гаел Монфис во четврт-финалето, има, за жал, им се предава на друг француски професионален тенисер Ришар Гаске. Исто така, во 2004 година, организаторите на турнирот Мастерс Гаел поканети да учествуваат на турнирот, таму е веќе еден спортист е поразен во 2 круг од австралиски професионален тенисер Лејтон Хјуит.

Победа и пораз

Вистинската целосна сезона Монфис одигра во 2005 година, во посета на Азија-Пацифик. Австриската првенство, тој ќе почне во турнирите Гренд Слем. Тоа е лесно да се стигне само до круг на 2-ри. Во зимскиот период од годината, спортист победи на АТП Calenger. Подоцна Гаел победи на турнирот во Тунис. Ова достигнување значително го зголемува своето место во рангирањето. Сега тој ќе влезе во првите сто луѓе!

На тенисер Ролан Гарос успева да ја освои титулата. Оваа победа покренува рејтинг на играчот веќе се наоѓа на четириесет-шестото место. Подоцна во текот на есента Гаел успева да стигнат до финалето, каде што, за жал, тој им се предава достоинство е американски професионален тенисер Endi Roddiku, кој е трет играч во светот.

За целата сезона Гаел Монфис постигнува неверојатни резултати, и се издига во ранг на повеќе од двесте чекори, рангирана триесеттиот место во Топ 50. Таа заработува речиси половина милион долари.

серија на несреќи

Следната година за тенис започнува со губење на првиот светски рекет, швајцарски професионален тенисер Роже Федерер. Следно, спортист движи во иста насока. Монфис не може да оди подалеку од првиот круг на Ролан Гарос само успева да го достигне четвртата рунда. Потоа, во конкуренција Лондон Гаел доаѓа до четвртфиналето, но тој мораше да се повлече од турнирот поради здравствени проблеми. целиот тениски сезоната ќе пропадне, тој беше во можност да игра само неколку турнири. Резултатот на годината беше губење на петнаесет места во рангирањето. До крајот на 2006 година, спортист зема четириесет-шестото место.

Не е толку лошо

Во 2007 година, Гаел Монфис да стигне до третото коло на австрискиот шампионат. Во последниот месец на пролетта, тој оди во финалето на турнирот. На патот до финалето тенисер успеа да победи неколку силни кандидати. Во решавачкиот игра Гаел губи. На Францускиот Опен во третиот круг. Во следните месеци од оваа година продолжува да игра Монфис на Вимблдон и да стигне до третото коло. За жал, тој мораше да го пропушти шампионатот на Америка, исто така, за причините на здравје, тој не учествува на турнирот до крајот на годината.

Во почетокот на 2008 година, Гаел пропушти Австралија Опен шампионатот, што се последните повреди се уште не дозволат на спортист да се игра. неговото закрепнување е многу одложен, но во средината на пролетта Монфис ќе за прв пат оваа сезона да победи два натпревари и да стигне до третото коло. Во мај, победи Челинџер турнир. Во 2008 година, Гаел Монфис достигна највисоки резултати во гренд слем турнири. По серија на турнирот тенисер се повреди рамото, поради што тој има да го пропушти Uimbildon. Тоа е добро рехабилитира неговото место на ранг-листата и се четиринаесеттиот место до крајот на годината.

2009 тенис започнува со премин во полуфиналето на турнирот во Доха. Во шампионатот во Австралија Гаел оди во четвртиот круг и на овој дел во шампионатот заврши за него. Во средината на зимата Монфис оди во полуфиналето во Ротердам и во финалето на турнирот во Акапулко. Повторно, бев повреден, тој беше принуден да го пропушти Вимблдон. Во есента прв пат во четири години, ја освои титулата на АТП Тур. Како резултат на тоа, тенисерка продолжува до еден степен во ранг, и е рангирана 13-ти. Во едно интервју во 2009 година, често се допадна да се спомене неговото место во рангирањето на Гаел Монфис. Биографија на спортист вклучува многу интересни детали за турнирот во целина и спорт, а особено.

повторно Вимблдон

Следната година започнува за тенисерот со Бризбејн. Конечно, за повеќе време тој успева да учествуваат на Вимблдон, доаѓа во третото коло Гаел. Да се биде во добра форма, Монфис одигра паметна игра во Париз, оваа година има испадна да стигнат до финалето. Во 2010 година, спортист успева да се искачи уште еден чекор напред во ранг-листа, а сега го зазема 12-то место веќе.

Во првата половина на 2011 година, тенисерот поминува во финалето во Мелбурн и губи. Во текот на летото учество во полуфиналето на неколку турнири во Хале, Хамбург, а потоа во финалето во Вашингтон. По турнирот во Ница, каде Гаел Монфис загуби, веќе не игра голема конкурент на игри поради проблеми со коленото. Во првата половина на 2016 година, за да биде точно, 27 јануари, во четвртфиналето на Австралијан Опен со силен кандидат ги исполнува Monfis Гаел. Raonich Милош, канадскиот тенисер, поранешниот четврти рекет на светот, и игра Французинот продолжува.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.