Вести и општествоПознати личности

Кариера титулата Луис Хамилтон

Луис Хамилтон - на познатиот британски возач во Формула 1. Сега тој е во корист на целиот тим, "мерцедес", договорот со кој пилотот беше потпишан во 2013 година. Луис во брак. Печатот често се појавија гласини на романтична врска на Луис Хамилтон и Ријана, туку самиот возач во неколку наврати изјави дека познатиот пејач запознаени со за долго време, и тие се само пријатели.

почетокот на кариерата

Луис е роден во 1985 година. На возраст од 11, почнав картинг, како и повеќето возачи во Формула 1. Во 2001 година тој учествуваше во зима Серија Формула Рено. Хамилтон возеше четири трки и заврши целокупната 5-то место, не освои ниту еден медал.

И деби на шампионатот

Во 2007 година, во неговата прва трка Хамилтон ја освои бронзата. Сите беа шокирани британски деби. Но, тоа беше само почеток. Во Малезија ГП Луис Хамилтон беше втор, а потоа тој го освои сребрениот медал во Бахреин, Шпанија и Монако. Шестиот и седмиот фази на Формула 1 пилотите почнаа да се "злато". За прв пат на највисоко фаза, Луис зачекори во Канада, а по втор пат - во САД. Следна Хамилтон го освои бронзениот медал во Франција и Велика Британија. После тоа имаше неуспех - 9-то место на Европското гран-при. По неуспехот на Луис Хамилтон може да ја добие веднаш - Гран-при во Унгарија пилот донесе третото злато на неговата кариера.

Потоа, во текот на три фази на Британецот не може да победи уште еднаш, само еднаш завршувањето на второто место. Во Јапонија, Луис Хамилтон беше во можност да се победи повторно. На 16 гран-при во сезоната, кој се одржа во Кина, стана спортист катастрофа. Пилотот не беше во можност да ја заврши трката и да ја комплицира нивната борба за титулата. Во последната трка од сезоната во еден од аглите на Хамилтон автомобил во застој. Како резултат на тоа, тој заврши на седмото место, што не му дозволи да стане шампион на Формула 1 деби сезона.

Но, на шампионатот од Британците не мора да се чека долго. тој беше во можност во следната сезона да победи на Формула 1. По победата во Австралија, Луис зеде 5 место во Малезија, тој беше во 13-то место во Бахреин. После тоа, тој беше во можност да се врати на подиумот. 3, 2 и 1 возачот се одржа во Шпанија, Турција и Монако, соодветно. По напуштањето на за време на трката за Големата награда на Канада и на 10-то место на фази во Франција, Хамилтон беше во можност да се победи 4 подиуми, од кои 2 златни, пет последователни трки. неговата последна победа во сезоната шампионатот, Луис доби во Кина. 98 поени овозможи на Британците да победат во генералниот пласман.

Вториот и третиот првенство

Следните пет сезони со Луис Хамилтон не се развива. Тој ја заврши сезоната четвртиот три пати и петтата двапати. Само 5 сезони тркач беше во можност да се победи 13 победи. Во 2014 година, Хамилтон беше во можност да ја врати титулата во Формула 1.

Големата награда на Австралија, Луис не беше во можност да се дојде до крајот, но потоа постигна 4 победи по ред. Во шестата етапа, која се одржа во Монако, Хамилтон беше втор. Во Канада, тој не беше во можност да го заврши втор пат оваа сезона. Потоа, тука е трката за Големата награда на Австрија, каде што Луис Хамилтон го освои сребрениот медал. Уште една победа беше извојувана во родното Велика Британија, проследено со 3 трети места. Во Белгија, Британците уште еднаш отиде надвор од патеката, но тогаш јас бев во можност да се победи на 6 чекори од 384 поени 7. Хамилтон го направи двократен светски првак во Формула 1.

Една година подоцна, тој победи на Формула 1 по втор пат по ред, постигнувајќи 10 победи. Во два британски сезона само еднаш не успеа да се искачи на подиумот, ако не се земе во предвид трка, во која тој не се заврши. Минатата сезона, Британецот има освоено 10 етапи и завршил втор во генералниот пласман. Оваа година, Луис Хамилтон е на 2 место по 4 фази.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.