Спорт и ФитнесХокеј

Колку минути пауза од хокеј? двосмислена одговор

Во светот постојат три главни типови на хокејот. Најпопуларните (во нашата земја) - хокеј на мраз. Но, постојат и хокеј, хокеј на трева. Па на прашањето, колку минути пауза, во хокеј, одговорот не е секогаш јасна.

голф

Хокеј игри се одржуваат во посебно означени кутии кои се нарекуваат платформи.

Во полето хокеј на трева е со големина од 91,4 m од 55 метри. На покритието е обично трева, но понекогаш синтетички или глина.

Bandy поле достигнува 90-110 m до 50-65 метри, со мијалник - 51-61 m 24-30 m во двата случаи игри се одржи на места мразот ..

мултиплеер

Без оглед на видот, хокеј е колективна игра. Во хокеј на трева и топката тим се состои од единаесет играчи, еден од нив - на голманот. Играчите на хокеј на мраз во областа на шест, тие се менуваат периодично во текот на играта, со исклучок на голманот. Тој е постојана единица.

Колку долго трае паузата во хокеј?

Натпревар во хокеј на трева се состои од два периоди од 35 минути. секој и една вдлабнатина 20 мин. Bandy, исто така, два периоди, но за 45 минути, а еден од ист временски интервал -. Дваесет минути. Колку минути на пауза во хокеј на мраз, најпопуларната игра? Значи, имаме три стандардни дваесет минутен период. Така, нето време на играта се шеесет минути. Прекините две. Тие трае петнаесет минути и се стандардни за сите натпревари одржани од страна на Меѓународната федерација за хокеј. Колку пауза во хокеј на мраз? 15 минути.

Исклучоци од правилото

Сепак, од 11 јануари, 2013 година во шампионатот на Континентал хокеј лига (KHL) паузи помеѓу периодите се зголеми на седумнаесет минути. Значи колку минути пауза, во хокеј сега? Европски атлетичари ќе застанеме за две минути повеќе како нивните другари во странство од НХЛ.

Дополнително време и олеснувања

Ако за време на полувреме на натпреварот не е отворена, или тоа е нерешено, тогаш обично пропишани дополнително време, т.н. прекувремено. Ако прекувремена работа и не донесе никакви резултати, удирани со тупаници пеналите снимки (куршуми). Нивниот број, како и времетраењето на проектот (како и потребата за повеќето) прекувремена работа, дискутирани однапред за време на хокеј турнир регулативата.

Од неговото значење зависи од принципот на утврдување на времето на прекувремената работа и паузите. Така, во познати лига (НХЛ и CHL) на неутрален проводник е доделен пауза во петнаесет минути, а потоа пет минути прекувремена работа (чиста време) пред првиот гол. Ако ниту еден од тимовите не успеа, трошат фрлаат мраз. Тоа трае десет до петнаесет минути (една дополнителна пауза). Потоа следат слободни фрлања, или куршуми, три од секој тим. Кога ролни ждрепката продолжи до првиот гол на дух пакостник или противник на првиот пропуштиме.

Последните фази на големи првенства (Светското првенство, на пример) е веќе еден од четвртиот прекувремено продолжен до десет минути од чисто време. Потоа (биде на вратоврска резултат) кои bullitny отелотворување. Во финалниот натпревар, кога регуларниот дел (шеесет минути) сметка е отворена или не тоа се базира додека прекувремена работа трае до први цели. И тоа може да се протегала за долго време. Финале - сериозна работа, и без победник во тоа добро, или не го прави. Колку минути пауза помеѓу хокеј прекувремена работа и нумерирани? Сите исти 15 минути.

родното место на хокеј

Родното место на хокејот се смета за Канада, поточно Монтреал. Но неодамна, ова тврдење е спорно, како на пример Нова Шкотска и Онтарио. Некои истражувачи се оди понатаму и привлече вниманието на јавноста сликите од холандски уметници од XVI век, каде што на замрзнато езерце прикажуваат луѓето ангажирани во многу слична на хокеј игра. Но, Европејците се обрне внимание на хокејот како спорт само во почетокот на дваесеттиот век. Значи Канада не е само на традиционалните, но, исто така, заслужено го носи насловот на предците на хокејот.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.