ЗаконДржавата и законот

Правила на мраз.

Секој кој игра хокеј, правилата се добро познати. Сепак, малку луѓе знаат дека стручниот тим првиот хокеј на мраз е формирана во деветнаесет четврта година. Тоа беше на канадскиот тим, така родното место на овој спорт е прифатена, се разбира, се смета Канада. Хокеј на мраз, правилата кои веднаш се инсталира многу брзо стана многу популарна. Веќе во деветнаесет сто и дваесет години тој беше вклучен во Олимписките игри. Утврдени правила во хокеј досега уживаше во целиот свет. Се разбира, од време на време да се направи некои промени, но тие дадоа игра дури и повеќе динамичен, визуелни и забава.

Како и досега, играта се состои од три периоди. Нето време секој од нив се определува со дваесет минути. На пауза помеѓу периоди е петнаесет минути. Секој период е придружено со промена на портата за секој од тимовите. По соочување на дух пакостник започнува одбројувањето на играта, а со судискиот свиреж да го спречи тоа, тоа се правилата на игра на хокејот. Судијата го фрли на дух пакостник помеѓу стаповите на двајца играчи свртени еден кон друг.

Секој тим од играчи кои се движат 20-25 луѓе. Во исто време на мраз мора да биде шест играчи во секој тим: голман и пет област. Сепак, во определеното дополнително време на теренот четири играчи надвор наместо на пет. За време на хокеј правила на играта им овозможи на играчите да се замени, не само во паузите, но, исто така, директно во процесот.

Во овој спорт тоа е дозволено и борба за власт. Но, постојат одредени правила, кои, за жал, не секогаш се почитува. Забрането е да се одложи рака на противникот или стап, лактот, како и напад на играчот, кој не ги поседува дух пакостник. Строго забрането чекори. Некои играчи се намерно за кршење на правилата, предизвикувајќи реакции од страна на противничкиот играч. Други, пак, се потпира на фактот дека нивните повреда ќе останат неоткриени од страна на судијата.

Што се однесува до борбата за власт, пред да биде дозволено само во крајот зона, а од деветнаесет седумдесет, моќ се движи се дозволени низ целиот терен.

Патем, на дух пакостник беше воведен за да игра во еден поинаков начин. Судијата само да го стави на мраз поле, и на тој начин се одгледуваат туткам противник. Потоа тој брзо се поврати по свирежот на судијата настрана. Тоа беше само по некое време почна да се фрли на дух пакостник.

Хокеј на мраз, чии правила мора да се почитуваат, има свој систем на казни. натрапникот Играчот обично се казнува со две минути казна. Во случај на повреда на неговиот противник ова време се зголеми на пет минути. Казнување на играчот служат на шеснаесетникот. Постојат т.н. дисциплинска отстранување, во кој играчот е отстранет за десет минути до крајот на играта. Далечински играч се заменува во овој случај е различен. Исто така, казната може да се следи од страна на целиот тим, на пример, за повреда на бројот на вработените. Во овој случај, казната може да послужи било кој играч на тој тим.

Ако некој играч е оставена со само чувар еден на еден, и против него сторил прекршок, судијата има целосно овластување да назначува од пенал, го нарече престрелката.

Тоа може да биде ситуација во која играчот излезе со празен нето еден-на-еден против него ги прекршиле правилата. Во овој случај, целта на судијата се постигна, дури и ако на дух пакостник и отиде во портата.

Поголемиот дел од времето играта може да заврши со нерешен резултат. Тогаш може да има екстра време. Ако резултатот е повторно вратоврска, исходот на борбата е решен со престрелка - слободни фрлања. Победничкиот тим, супериорен противник во бројот на голови.

Во моментов, на активен развој на стекнати и жените хокеј, правила кои не се различни од мажите, и тој нема да го признае на нивната забава. Женски хокеј исто така вклучен во Олимписките игри.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.