Спорт и ФитнесАвтомобилизам

Khadzhimurat Gatsalov: олимписки шампион во борење во слободен стил

Според неофицијални податоци на Северна Осетија е рангирана на прво место во светот по бројот на специфични шампион во борење, по глава на жител. Како тоа или не - не се знае точно сигурен. Сепак, тоа е безбедно да се каже една работа: борење ужива голема популарност во земјата. Поради огромната конкуренција на домашно ниво, многу спортисти остави да игра за други земји. Еден од оние кои не се плашеше од тешка борба и остана во Руската Федерација, е легендарниот Khadzhimurat Gatsalov, на петкратниот светски шампион и олимписки медал. Пред некое време тој успешно се пресели од категоријата до 96 килограми тешка категорија.

Првите чекори шампион

Hadzhimurat Soltanovich Gatsalov роден во Северна Осетија, во селото Chikola. Израснал во семејство Осетија се муслимани. Тој има три постари браќа. Сите од нив - професионални спортисти. Како дете, нашиот херој е често се обидува на медали, кои се донесени од конкуренцијата.

Борење во слободен стил момче беше ангажиран во родното село, а потоа одлучи да се развива понатаму, тој се пресели во главниот град. "Алана" во Владикавказ Khadzhimurat почна да се обучуваат во спортски клуб. Неговиот тренер и ментор беше Вадим Tseboev. Нивната соработка продолжува да овој ден.

Gatsalov детство сон да се дојде до Олимписките игри. Во 2000 година, тој е веќе чувство на сила да оди на освојување на посакувана врвот. Кога мајчин јазик на Северна Осетија почна да игра за руски? Ова се случи во 2001 година, откако момчето ја доби првата награда во домашните натпреварувања.

А потоа во првата меѓународна победа. Во 2002 година Khadzhimurat Gatsalov го освои Светското првенство во градот Spokane САД.

атински експлоатира

Решавачки за Осетија спортист беше победа во шампионатот на Русија во 2002 година. На тој начин се обезбедени олимписки билет за Игрите во Атина.

Khadzhimurat Gatsalov е доста ретка во светот на спортот комбинација на физичка сила, интелигенција и брзина. На својот прв олимписки игри млад спортист, во поново време, говорејќи на помлади ниво, беше апсолутно мирна, тој се пресметува секој потег противници. Тој не даде во емоции. Особено забележлива е неговата битка во полуфиналето. Тој се спротивстави на иднината шампион борби мешани боречки според UFC - Даниел Cormier. Рускиот борач во слободен стил 'уште не се знае за тоа. Осетијците самоуверено победи САД борец.

Во финалето тој дејствувал против Uzbek борец Ибрагимов. Во жестока битка, нашиот херој успеа да победи. Тој го донесе рускиот тим златен медал во категоријата до 96 килограми.

После тоа, во светот на борење да се обистини ера Khadzhimurat Gatsalova. За неколку години тој победи на Светското првенство, акумулирани од 2010 година 4 титули.

Мирна и враќање

Борење - многу трауматично спорт. За време на годините на активни борци кариера расте повреди, разни повреди, изгуби во брзина, острина. Во Khadzhimurat Gatsalova почнаа да се појавуваат млади конкуренти. Период кога Осетија спортист не може да победи на меѓународно ниво. Но, тој не очај. Триумфално враќање се одржа во 2013 година, кога Осетија повторно победи на светското првенство. Тој го стори тоа, да излезе од неговата вообичаена тежина класа тешка категорија.

Една година подоцна Khadzhimurat Gatsalov повторно оди за светското првенство. Тој мораше да се бори во категоријата до 120 килограми. Во Ташкент, тој нема да оди незабележано. Х. Gatsalov го освои бронзениот медал. И покрај успешен експеримент, во 2016 година на спортистот се враќа во категорија вообичаените тежина до 96 кг. Осетијците се случува да учествуваат во националниот шампионат, кој стана избор за Олимписките игри во Рио. Еве што тој нема ништо да се спротивстави фатени храброст Boltukaevu Анзор, кој на крајот го освои убедлива победа.