Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Rozhkov Сергеј: фото, биографија

Rozhkov Сергеј - познат руски биатлонец, светски и европски шампион, повеќекратниот победник на Светскиот куп. Еден од претставниците на ѕвездата на националниот тим. На врвот на неговиот успех дојде на крајот на 90 - на почетокот на 2000-тите.

Почетокот на неговата кариера

Rozhkov Сергеј е роден во Мурманск, 1 април 1972 година. По училиште влегол Арктикот Мурманск државен универзитет.

Со 12 години стана заинтересирани за ски спорт и имаат постара возраст, конечно дојде до Биатлон. На 24 години, тој стана член на рускиот национален тим. Во 1995 година, за прв пат испрати на Светското првенство. Деби за Rozhkov станува фаза во Östersund Шведска во индивидуална трка. Rozhkov Сергеј самоуверено држи трката за дебитант, а завршува во 15 позиција.

Веќе следниот старт донесе спортист прв хит во првите десет на светот куп. Во спринтот Rozhkov трае 7 место. По посетата на уште три фази, биатлонец носи вкупно 8 трки и е вклучена во составот на тренерскиот персонал за Светското првенство.

првиот медал

Во 1996 година, на натпреварот се одржа во Ruhpolding, Германија. Тоа е во овој спортист Светското првенство покажа сензационално успешната резултат. Во трката на тимот Rozhkov Сергеј Leonidovich учествува заедно со повеќе искусни Viktorom Maygurovym, Vladimirom Drachevym и Pavlom Muslimovym. Денес, овој вид на биатлонот отстранети од големите натпреварувања. Карактеристика на трката е дека растојанието е испратен еднаш сите спортисти. На крај меѓу лидерот и последниот тим во далечината не треба да надминува 50 метри, или 15 секунди. Инаку, екипата добива казна минути.

Рускиот тим во трката направи успешно, дозволувајќи им само 2 промаши. Сепак, Белорусите застрелан целосно без грешка. Затоа, Rozhkov Сергеј освои само со сребрен медал. Завршно заостанати изнесува малку повеќе од 32 секунди.

Во првата фаза од Купот по Втората светска Rozhkov Куп освои првата победа. Во својата круна на поединецот трка, тој дошол до целта во прв план.

Сепак, на крајот на сезоната се покажа како подмачкано. По првата победа Rozhkov Сергеј прв дојде 50 во спринт, а во следната фаза во австрискиот Hohfiltsine стана 45-та трка во индивидуалните и 36 во спринт.

Како резултат на тоа, во сезоната Rozhkov тој имаше 13 трки во генералниот пласман на Светското првенство, постигна 122 поени, завршувајќи на 13 место.

чаша победа

Следната сезона Rozhkov поминал помалку успешно, три пати добива на подиумот, земајќи третото место постојано. Овој резултат беше постигнат во трката штафета во Holmenkollen, раса тимот во Ruhpolding и индивидуалните трка во италијанскиот Antholz. Според резултатите на сезоната се одржа 19 Сергеј Rozhkov. Биатлон направи многу поуспешни во следната сезона. Победив на реле во финскиот Kontiolahti и ја завршил сезоната во 10-то место.

Златен сезона

Најуспешните за Rozhkov беше сезона 2004/2005 година. Речиси половина од трките во кои учествувал, се најде на подиумот. Почнав со бронзениот медал во штафетата на Норвешкиот Beitostolen.

Rozhkov беше објавен на почетокот на 30 трки, вистината беше во можност да се победи само еднаш. Викторија доби биатлонец во спринтот во италијанскиот Cesana Сан Sicario. Седум пати освои сребрени медали и 6 бронзени медали повторно. Според резултатите од сезоната Rozhkov постигна 656 поени, со што стана петти во генералниот Светското првенство.

Во таа сезона, само втор сонародникот Сергеј Chepikova, трет беше Французинот Рафаел Puare, вториот - на германската Свен Фишер и победи на голема Норвежанецот Оле Еинар Bjoerndalen. Rozhkov за настап на Светското првенство беше најуспешна во неговата кариера.

Деби на Олимпијадата

Како и за секој спортист, најважниот натпревар за Rozhkov стане олимписки спорт. За прв пат да се дојде до овој фестивал на спортот biathletes не успеа во 2002 година. Спорт форум што се одржува во САД Солт Лејк Сити.

А со полно член на рускиот тим беше Сергеј Rozhkov. Неговата биографија дополнет со уште еден извонреден страница. Да се биде спортист на основната структура, Rozhkov почна со настапи во поединечните трка. Тој јасно работеше на сите граници, не дозволувајќи им на еден пропуштиме. Сепак, има многу призна на кандидати. Неопходно е да се каже дека шампион во оваа дисциплина на Олимписките игри, на Норвежанецот Оле Еинар Bjoerndalen, два пати не успеа да погоди во целта. Rozhkov, не ја добиле казна минути, тој зеде само 12 место. Како резултат на доцнење е 2 минути 40 секунди.

Друга дисциплина стана спринт. Еве Rozhkov се испадна уште полошо, направи несреќна грешка во линијата на огнот, дојде до целната линија во само 51 метри. Во натамошно извршување трката за медали, секако, не се очекува.

Потера во извршување Rozhkov отиде брзо, но направи грешка во првиот свиок. Сепак, јасно ги исполни преостанатите три, беше во можност за значително подобрување на нивната крајна позиција, се движат нагоре од 51-ти до 27-то место.

Конечниот беше почетокот на реле. Rozhkov беше работи на втората фаза. Првиот на растојание лево Виктор Maygurov. Самоуверено помина еден сегмент од патот, тој му ја предаде палката на лидерот на ранг Rozhkov, но предноста Сергеј не може да се задржи. Прво тој го направи во 2 промаши склони, а потоа уште во стоечка положба. Го изгубив сите предност и помина диригентската палка на неговиот колега Сергеј Chepikova само 5. И Chepikov и Павел Rostovtsev следи тоа, исто така, не отпуштен без недостатоци, пропуштени двојно 6 пати. Резултатот - 4-то место во тимот на реле.

Олимписките игри во Торино

Уште еднаш настапи на спортист на Олимписките игри успеа по 4 години во Торино. Овие натпревари не се во најдобра форма дојде Сергеј Rozhkov. Сликите спортист рече дека сезоната не е лесно. Во Светскиот куп во Биатлон беше само еден подиум - второто место на реле. Затоа, на Олимписките игри, тој учествуваше во само една трка - масата почеток.

Завршно Rozhkov да се започне на Олимписките игри се одржа 25 Февруари 2006 година. Првите две странски Сергеј помина без грешка, не дозволувајќи им на еден пропуштиме. Сепак, пукање од стоечка позиција, како што често се случува, тој ги сумираше спортист. Оти еднаш пропушти третиот и четвртиот отпуштање на линија, Rozhkov се исклучени од листата на кандидати за највисок место. Како резултат на тоа - само на 20 позиција со временско задоцнување од 1 минута 49 секунди од победа германскиот Мајкл Greis.

Rozhkov кариера заврши во 2008 година. Во минатата сезона во Светскиот куп, тој помина само три трки.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.