Спорт и ФитнесАвтомобилизам

Олимпискиот шампион Дејвид Musulbes

Дејвид Musulbes - познат грузиски борач во слободен стил. Тој го држи титулата почесен мајстор на спортот. Тој играше во меѓународни турнири за репрезентациите на Русија и Словачка. Олимпискиот шампион.

Биографија на спортист

Дејвид Musulbes е роден во 1972 година во Ordzhonikidze, во главниот град на Северна Осетија. Спорт започна во средно училиште кога тој беше 10 години. Тој живеел неколку чекори од спортски комплекс "Труд". Во оваа соба беше вклучен во 10-годишно момче и се подготвува за Олимписките игри во 2008 година.

Да го порази подготвени ментори Savely Biazrov, светски првак два пати, и Kazbek Dedegkaev, господар на спортови на СССР.

На првите успеси

Првата голема победа на Давид Musulbes веќе го освои во 1993 година, кога тој беше 21 години. Тој стана шампион на Русија во престижната категорија тежина до 100 кг.

Во 1994 година тој отиде во светскиот шампионат во Истанбул, каде што го освои бронзениот медал. Турнирот го освои германскиот Aravat Саба, второто место го освои еден азербејџански Davud Magomedov.

Во 1995 година, Дејвид Musulbes освои злато на Европскиот шампионат во францускиот град Безансон. Во финалниот меч го победи словачкиот Милан Mazac. Во овој случај, спортист станува се повеќе "тешки" категорија - до 120 кг. Во истата сезона го освои Светското првенство, но по неколку години доби титулата почесен мајстор на спортот. неговите достигнувања биле ценети.

Секоја можност да одат на Дејвид Musulbes на Олимписките игри, во чија биографија се поврзани со спортот некогаш сте имале назад во 1996 година, кога на натпреварот се одржа во Атланта. Сепак, во последен момент тоа испадна да биде зад националниот тим.

Олимписките игри во Сиднеј

До 2004 година, Дејвид Musuľbes освои уште бронза на Светското првенство, со што стана европски шампион двократен. На Олимписките игри во Сиднеј, Австралија пристигнува во ранг на еден од фаворитите на турнирот. На натпревари, тој настапува во најпрестижните категорија - до 130 кг.

Во полуфиналето, тој се противи на иранскиот борач Jadida. Потрагата трае од Дејвид Musuľbes предност, но само успее да победи на поени, но суво, 3: 0.

Во паралелна битка Uzbek Артур Taymazov добива отценети "допре" на приемот против кубанскиот Родригез.

Судбината на златен медал реши руски и узбекистански. Во исто време, Дејвид Musulbes чија националност - Грузијците не играше за Грузија, давајќи им предност на рускиот тим. Како резултат на напад 5: 2 во корист на Давид. Главниот јунак на оваа статија ќе стане олимписки шампион. Овој златен медал беше последен за руската репрезентација на Олимписките игри, а 32 во тимот настан.

Подготовки за следната Олимпијада

Сериозен кандидат да победи во својата класа по тежина и Дејвид Musuľbes беше во пресрет на следниот олимписки игри, што се одржа во Атина во 2004 година. Тој освои две светски првенства во ред, но репрезентацијата не го доби. Не на принципот на спортот, и поради некои интриги што владееше во времето во команда.

Признанието го доби не само во Русија, туку и во странство. На пример, во Бугарија, тој беше дадена симболична титула за најдобар спортист во слободен стил. Во 2003 година, за издавање на трета победа на Светското првенство не можеше Дејвид Musulbes. Борење во слободен стил е многу изгубени во забава на овој турнир, кој се одржа во американскиот Њујорк. Дејвид Musuľbes, како и уште еден еминентен борач - исто така руски државјанин Buvaysar Saitiev добие виза за САД. Сето ова има негативно влијание на неговата состојба, тој дури и мислата за крајот на професионална кариера. Дури и на едно време беше тренер на рускиот национален тим, има работено во овој пост за три години.

Враќањето на тепих

Во 2008 година, Дејвид Musulbes чија фотографија повеќе од еднаш се појавува на насловните страници на спортски публикации, одлучи да се врати во спортот. Тој стана член на репрезентацијата на Словачка во борење во слободен стил, а овој тим се случува на Олимписките игри во Пекинг.

Изненадувачки е дека Давид Musuľbes продолжи обуката за само шест месеци пред почетокот на Олимписките игри. На Европското првенство во Тампере, Финска, прв по долга пауза, тој само доаѓа до финалето, кој губи. Сепак, по завршувањето на настанот излегува дека неговиот противник во решителна борба беше позитивен допинг тест. Тој е лишен од награди, да стане шампион Дејвид Musuľbes.

Олимписките игри во Пекинг

Во август 2008 година, тој доаѓа на Олимписките игри во Пекинг на возраст од 36 години. Неговиот пат почнува со 1/8 финалето, каде што тој се соочува со Нигерија Вилсон Sevari. Дејвид Musuľbes победи со јасна предност 9: 0.

Во четврт-финалето, тој добива повеќе искусни противници на унгарски Ото Aubeli, бронзениот медал на светските и европските првенства. Новооснованата Словачка борец победи со скромен резултат - 4: 1.

Во полуфиналето оди на неговиот вечен ривал - Uzbek Артур Taymazov. Дејвид Musuľbes силно се противеше, но не заработуваат поени, додека неговиот ривал судија таложи две точки.

Последна можност да се победи на олимписки медал - битката за третото место. Дејвид Musuľbes се сретна со кубанскиот Дизни Родригез, го призна во пресрет на руски државјанин Bakhtiyar Akhmedov.

Дејвид Musuľbes освои убедлива победа 8: 2. И доведува до Министерството за финансии на словачкиот тим бронзен медал во борење во слободен стил. Патем, во финалето во категоријата за тежина од 120 килограми го освои Tajmazov, тој беше посилна Ахмедов - 4: 0.

Во моментов, Дејвид Musulbes се врати во Русија од Словачка. Таа работи во главниот град, во управувањето на Комитетот на Москва Спорт, под надлежност Alekseya Vorobeva. Во неговата област на одговорност на специјализирано средно училиште на Олимписките резерва №1.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.