Спорт и ФитнесФудбал

Супер Куп: историја, интересни факти, а победниците на турнирот

Супер Куп - е официјален фудбалски турнир, кој нормално се отвора европската сезона. Таа ќе се одржи во август. Турнирот се состои од само еден натпревар - и тоа откривме тим кој ја освои минатата сезона во Лигата на шампионите и Лига Европа.

фондацијата

УЕФА Супер Купот е основана во 1972 година. Иницијатор на идејата е Антон Vitkamp - новинар за популарниот холандски весник под името "De Telegraaf". Малку подоцна, тој стана уредник на секторот за спорт објавување. Во тие денови, холандскиот фудбал беше многу добар. Бидејќи Vitkamp сака да се најде на повеќето оригинален начин да ја покажат моќта на холандските екипи на европската фудбалска сцена. Потоа ФК "Ајакс" и "Феенорд" четири пати стигна до финалето на Европскиот куп. Три пати се успеа да освои трофеј.

И во тоа време се играше на Европското првенство и Купот на Куп Победниците. Се разбира, во секој турнир има свој тим победува. Vitkampu излезе со брилијантна идеја - што ако се организира натпревар помеѓу двата? Борбата меѓу двете најсилни клубови може да дознаете кој е навистина силна, и заслужува да го окупира подиумот. Значи новинар заедничка идеја со Yapom Ван Прага (претседател на "Ајакс"), за која таа се допадна многу. И тие почнаа да го изготви првиот турнир.

Првиот натпревар

Кога Vitkamp со Ван Прага високи (и неговиот татко, Јап) отиде на средба со Артемио Франки, се во тоа време претседател на УЕФА, тие планираат да се разговара за идејата на турнирот и да добијат некои не поддршка. Сепак, тој одби. Наводно, навивачите "Ренџерс", која беше, во теорија, да играат "Ајакс" се однесуваат несоодветно, како и неуспехот да му служи казната. Но, претседателот, на стогодишнината од "ренџери", овластени за извршување на играта - во не-конфронтација.

Вкупно финансиран турнирот е истиот весник Vitkampa. По две "Ајакс" натпревари победи со резултат 6: 3. Тоа беше првиот Супер куп, и се вградија во темелите за понатамошен развој на идејата на турнирот.

Што се случи следно

Следната година, УЕФА се согласи да врши надзор на турнирот. Тој требаше да се одржи меѓу "Ајакс" и "Милан". Потоа повторно, холандскиот тим го освои УЕФА Супер Куп.

Во 1974 година, на турнирот не се одржува. И сите, бидејќи на Минхен "Баварија" и "Магдебург" не може на било кој начин да се договорат за датум за. Во принцип, на стабилна турнир се одржа само во 1975 година. Но, во 1981 година, беше откажана повторно - овој пат на "Динамо" од Тбилиси не може да се договорат за условите со "Ливерпул".

Во 1985 година, на Супер Боул имаше познатиот денес Eyzelskaya трагедија. Потоа на натпреварот, кој се одржува помеѓу "Јувентус" и "Ливерпул", имаше вистинска битка меѓу навивачите. Лица загинаа. И двете екипи се казнети за нивните несоодветни навивачи - нивните пет години се исклучени од сите турнири на УЕФА.

Многу сакаше фудбалот толку светла. УЕФА Супер Купот стана еден од најочекуваните турнири. Секој сака да види битката на најсилните клубови. Според одлуката беше направен за да се одржи на крајот на 1998-1999 турнир помеѓу екипите која победи на Купот на УЕФА и Лигата на шампионите.

добитниците

Кои најчесто се освои УЕФА Супер Купот? "Барселона" - на сметка на нејзините пет победи и четири порази. Последната победа беше во минатото, во 2015 година. Следува "Милан" (исто така 5 победи, но само 2 загуби). "Ливерпул" и "Ајакс" - 3 победи. Следува Мадрид "Реал" и "Андерлехт" и "Валенсија", "Јувентус" и "атлетски" - тие имаат две победи и нула порази. Почесто отколку не бил среќен, "Баварија" и "Севилскиот" на турнирот - овие команди само една победа и три загуба. Но, ние не се направи и во овој турнир, клубови како Милан "Интер", Донецк "Shakhtar" Москва "ЦСКА", "Феенорд", Дортмунд, "Дортмунд", "ПСЖ", "Арсенал", "Бремен", "Сампдорија" па дури и некои од ФК. Тие учествуваа на турнирот само еднаш и да се изгуби.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.