Спорт и ФитнесАтлетика

Асафа Пауел: биографија. Интересни факти за Асафа Пауел

На Асафа Пауел знае сите љубители на атлетиката. Неговото име е поврзано не само спортски висок профил евиденција, но, исто така, скандали.

биографија

Овој познат спортист е роден на 1982/11/23 во местото Spenish Town (Јамајка) во големо семејство. Тој имаше пет постари браќа. Тој израснал во семејство со многу строги правила и принципи. Неговите родители - Вилијам и Sislin Пауел - беа преподобниот локалната црква. Тие секогаш биле строго дисциплинирани, па затоа им забранил на своите деца да присуствуваат на забава настани како концерти или танци.

Образование и спорт

Од рана возраст, тој стана заинтересирани за спорт Асаф. Тој беше 9 години активно вклучени во атлетика во едно мало село на Linstead се наоѓа во Окружниот Света Катерина. Во средно училиште Charlmaunt иден шампион стигна на различни спринт речиси сите на нивните врсници. Најмногу од сè, тој сакаше да се кандидира на 100, 200 и 400 метри. Асафа Пауел, чиј слика сега е познат во целиот свет, првично беше зафатен добивање на добра високо образование и не спортска кариера. На инсистирање на неговите родители, тој се запишал на Универзитетот во Кингстон. Тој остана во главниот град на Јамајка, и покрај фактот дека му била понудена стипендија на неколку американски универзитети. Студентски години поминати во заедница на родители и браќа.

Во тоа време тој присуствуваше црква еднаш неделно, а се однесуваше како добар син. Еден од неговите браќа - Донован - бил член на Олимписките игри. Со текот на времето, тој стана менаџер на Асафа. Иднината шампион беше член на атлетски клуб Максимизирање на брзина и моќ, во сила на Универзитетот Технолошки во Кингстон. Имаше својот тренер Стивен Frensis.

А пробив во спортската кариера

Во 2004 година, младиот спринтер го освои петтото место во финалето на Олимписките игри во Атина во 100 метри. По овој настан, го освои првото место во атлетско финале се одржа во Монако, на hundred- и dvuhsotmetrovke. Во 2006 година, на Јамајка го освои на Игрите на Комонвелтот одржа во Мелбурн (Австралија) и атлетско финале во Штутгарт. Иднината олимписки шампион ја освои Златната лига на ИААФ (годишна серија на атлетика конкуренција, што се одржа 1998-2009) на растојание од 100 метри. Атлетско финале се одржа на 22.09.2007 во Штутгарт (Германија), Асафа освои првото место на 100m.

Светското атлетско првенство се одржа во Осака (Јапонија) во 2007 година, Пауел го освои сребрениот медал во штафетата 4 x 100 метри и бронза на 100 метри. Во есента на 2007 година, серија турнир ИААФ Гран-при, кој се одржа во италијанскиот Риети, млад Јамајка постави нов светски рекорд во трката на 100 м. Тој се надмине оваа далечина за само 9,74 секунди. Пауел така постепено стана еден од најпопуларните спортисти на новата генерација.

лични рекорди

Како исклучителен спринтер Асафа Пауел почна да зборува за тоа кога тој стана олимписки шампион во 2008. Ова е пресвртница за Јамајка спортист Настанот се одржа на 22 август. По само неколку недели на спортски коментатори од целиот свет повторно известија Асафа Пауел. Рекорд, ги постави на 100 метри во 2007 година, е подобрена со тоа за 2 секунди. После тоа, на Јамајка тркач има постигнато неколку победи во спринт.

На Асафа Пауел ќе биде запаметен засекогаш, дури и ако тој не е во можност да ја покажат извонредни резултати во атлетиката. Ова се должи на фактот дека тој го постави неверојатен личен рекорд во трката за трката на сто метри. Тој победи на 100 метри во 9,72 секунди. Во целата историја на водење на растојание трчаше побргу од Пауел само 3 лица: Тајсон Геј, Усаин Болт, Yohan Bleyk.

Други лични рекорди Јамајка спортист вклучуваат и резултатите на различни растојанија:

• 50 m - 5.64 Ѕ;

• m 60-6,50;

• 200 - 19.90;

• 400 m - 45,96 Ѕ;

• 4 x 100 m - 37.10 ови.

Празник во Рим Асафа Пауел

Спортисти, како и филмски ѕвезди, стана предмет на внимание на новинарите и навивачите. Многу од нив се сеќава "Роман срам" Асафа Пауел. Олимписки рекорди многу спортисти се арогантни и вообразени. Спринтерот од Јамајка, кој, според мислењето на многу членови на печатот, зедов "ѕвезда болест". Значи, на Олимпискиот стадион во Рим спортист има убава фигура, провокативно поставени за време на загревањето во пракса сцена. Ова го правеше, чекајќи на стартот на трката во нова фаза од Златната лига. Во исто време, околу камени скулптури на антички римски гладијатори биле наредени, тој беше достоен конкуренцијата. Во пресрет на полуфиналната трка Пауел беше воинствени, јасно ставајќи до знаење на сите дека не ја изгуби желбата уште еднаш да ја врати титулата на најдобар спринтер во светот.

Асафа започна полека, но од страна на средината на растојанието совршено распрскани, и на 30 метри од целта, тој беше пред сите тркачи за целото тело. Гледачи и коментатори во овој момент се сигурни во победа Пауел во оваа трка, но околу 15 метри пред целта, тој одеднаш застана и се даде во 4 спортисти. Претставниците на медиумите се обидоа да научат барем некои информации за причините за тоа што се случило, но тие не беа во можност да комуницира со спринтер. Од нејасни објаснување на менаџер неговиот дописници заклучи дека Асафа доби некои повреди и се откажа од борбата за место во финалето, откако се редеа непланирано "Празник во Рим". Всушност, вистинската причина за инцидентот и не се изрази еден спортист или неговите претставници, кои довеле до многу гласини за причините за ова конфузија.

Највисоките достигнувања

Во прилог на освојување на Летните олимписки игри во Пекинг (2008), во сопственост на Асафа Пауел и други извонредни достигнувања. Значи, тој е светски шампион во штафетата 4 x 100 м. Јамајка национален тим постави нов светски и олимписки рекорд, кршење на сите фази на реле за 37,1 секунди. Ова го должи многу на одличен резултат Асафа Пауел.

Првенство 2009, што се одржа во Берлин (Германија), донесе за него лично, а не само златен медал, но, исто така, меѓународна слава. На тоа, тој го освои бронзениот медал на растојание од 100 метри и го освои златниот медал во штафетата 4 x 100 метри, како дел од Јамајка националниот тим. Во 2011 година, спринтерот освои ИААФ Дијамантската лига во сто метри.

дисквалификација

Во април 2014 година сите спортски медиуми повторно почнаа да зборуваат за Асафа Пауел. Дисквалификација - тешка казна за спортист, со што конечно можат да го уништат неговиот лик. Тоа е проблем претрпе Пауел. Дисциплинската комисија на Јамајка анти-допинг комисија казнет познатиот спринтер поради допинг. Таа се појави да биде забранета супстанца "Metilsineprin" (oksilofrin), кој спаѓа во групата на амфетамин тип стимуланси. Тој беше член на дозволениот додаток на храна Ephiphany D1, која добива еден спортист. Пауел беше отстранет од 1,5 години на конкуренцијата. Неговиот мандат на исклучување почнува да тече од 21.06.2013, на

фигура

Во спортот кругови секој знае за Асафа Пауел како човек со голема фигура. Така, кога расте во 190 см тежи 88 кг. Асафа има совршено тело и мускулести. Тоа е мамка за спортска рекламни и машка долна облека.

интересни факти

Асафа Пауел сака автомобили. Тој често се вели дека ако не беше на спортската кариера, тој работел како автомеханичар би. Во слободно време ужива спринтер авто трки, па дури и се вклучени во собранието на високо-брзински машини.

Друга интересна карактеристика е неговата способност да Асафа мирно да го прифати поразот. Тој тешко се лути, и постигнување на високи резултати и медали мотивира неговото семејство и навивачите.

Да ја задржат својата идеална фигура во соодветна форма Пауел се придржува до еден вид на "пилешко исхрана." Во неговата секојдневна исхрана треба да биде пилешко.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.