Спорт и ФитнесЕкстремни спортови

Бразилецот ГП: историјата, највозбудливите трки и интересни факти

"Формула 1" - еден од највозбудливите и спектакуларен светски првенства. Секој ГП - ова е шоу каде што публиката може да го види сјајот на сериозна борба до последниот метар далечина. Ова ривалство не само тркачи, но, исто така, тимови. Бразилецот ГП е еден од најпрометните во целиот календар. Ова не е изненадувачки, бидејќи традиционално се одржува овде во последната трка од сезоната. Понекогаш судбината на титулата се решава на оваа патека.

"Формула 1" Големата награда на Бразил: историја

Првата трка на автомобили во Бразил почнаа уште во 1934 година, но на сцената беше официјално додадени на календарот само во 1973 година на местото на случувањето е избран Сао Паоло. Првите две години на трката го освои Бразилецот Емерсон Фитипалди. Во 1977 година поради поплаките беше одлучено да се движат на сцената во Рио де Жанеиро, но во 1979 година, "Формула 1" Големата награда на Бразил се врати во Сао Паоло.

Во овој период, во градот се одржа процесот на урбанизација, населението постојано се зголемува. Се зголеми и бројот на сиромашните кои живеат во сиромашните квартови. Како што е познато, "Формула 1" - тоа е спорт за богатите. Постојат во задниот дел на многу пари. Овој контраст со сиромаштијата на многу луѓе во Бразил. Затоа, во 1981 година Бразилецот ГП беше се пресели назад во Рио, каде што беше повеќе богати. Оваа година на конкурсот беше прилично скандалозен.

Рајдери Алан Dzhons и Кеке Розберг, кој заврши првиот и вториот, односно, беа дисквалификувани поради прекршување на прописите. Тој беше прогласен за победник на Алан Прост. Овој голем тркач наречен Кралот на Рио, бидејќи тој успеа да победи на оваа патека победи уште четири пати. Нелсон Пике да се натпреварува со него двапати.

Во 1990 година, на "Формула 1" Големата награда на Бразил се враќа во Сао Паоло. Четириесеттиот победа во кариерата и шести во Бразил успева да победи Алан Прост. Следната година, победи на трката за Аиртон Сена, а потоа во 1993 година. Една година подоцна својата прва победа во Бразил победи Михаел Шумахер. Тој успеа да ја заврши на првото место три пати во својата кариера.

"Формула 1" Големата награда на Бразил 2007

Тоа е на оваа песна е понекогаш судбината на шампионатот. Пред трката за титулата презедоа три пилоти. Завршено како по правило, во сезоната за Големата награда на Бразил. Квалификации беше многу важно, бидејќи секој треба не заврши пониско од одредена позиција и се очекува да успеат ривали. Кими среќен со само победа, но Хамилтон може да се случи не помалку од една петтина, Алонсо мораше да дојде барем секунда.

Но, не за ништо што е непредвидлив "Формула 1" Големата награда на Бразил. Квалификацијата се состои во три сесии. Ја освои пол-позицијата на Фелипе Маса, Хамилтон беше втор, Алонсо - третиот и Раиконен само успеа да се четвртото место. Но, во трката ситуацијата се промени. Маса успеа да ја задржи првата позиција, и тука во Хамилтон почна да има проблеми. Раиконен успеа да добие околу Алонсо. Сега титулата зависи од Фелипе Маса. Тој го пропушти, Кими Раиконен, кој беше во можност да се заврши првата и да стане светски шампион. Тоа беше фантастична трка.

Најдраматичните гран-при во историјата

Но, вистинската драма се играше во една година. Актерите беа исти учесници. Само насловот тврди од страна на Бразилскиот возач Фелипе Маса и Британецот Луис Хамилтон. Тие беа во можност да се покаже зошто има е многу популарна во светот на "Формула 1". Бразилецот во квалификациите за Големата награда може да влијае на текот на трката, бидејќи Фелипе мораа да бидат сигурни да се победи на трката и да се очекува дека Хамилтон ќе се одржи под петтото место. Единствениот начин Маса може да стане шампион.

Тркачки викенд се состои од неколку фази. Ова се разликува од другите спортови, "Формула 1". Бразилецот ГП квалификациите за тимот на Луис Хамилтон беше многу важно. Тие одлучија да се направи залог на сигурноста на Британецот беше дефинитивно во првите пет. Фелипе Маса беше дом трката за Големата награда на Бразил. Квалификации требаше да заврши пол-позицијата за него. И така се случи. По почетокот, Маса успеа да ја задржи првата позиција, додека Хамилтон презеде петтото, дека тоа е во ред. Но, за десет круга пред целта отиде тушеви, велосипедисти pereobul но Тимо Глок и Јарно Трули.

И покрај фактот дека Хамилтон се врати на вистинскиот пат за Глок, тој се уште е рангирана на петтото место, додека таа беше претекнат од страна на младиот Германец Себастијан Фетел. Тоа беше фантастична, бидејќи на претекнување го Маса шампион. Во кутии "Ферари" веќе почнаа да се биде среќен, но по неколку секунди да се забележи дека Глок не можеше да се справи со автомобил на влажна патека, и Луис сепак успеа да заврши петти.

Масу тогаш наречена 30-втор шампион. Тој победи на трката, но ја загуби титулата. Веројатно, тоа беше една од церемониите на неколку награди, каде што никој не се смееше, а победникот е дури и плачеше. Ваквите изненадувања понекогаш претставува "Формула 1". Бразилецот ГП квалификациите, каде Маса ја освои пол-позицијата и победи во трката не е го освои шампионската титула.

интересни факти

"Формула 1" Големата награда на Бразил се одржа на патеката "Интерлагос". Тоа е многу тешко за возачите, бидејќи тие мора да се движат стрелките на часовникот. Постојат неколку можности за претекнување.

"Формула 1" Големата награда на Бразил (квалификација и раса) може да помине со променливи временски услови. Топлината може да се замени со силен дожд. На високи температури во автомобили постои силна абење на гумите. "Формула 1" Големата награда на Бразил - посебна раса, таму стана светски шампион Алонсо и Хамилтон, но тие никогаш не победи. Ова е фаза за крај на сезоната од 2004 година.

Бразилскиот Гран при - историска патека од неверојатна атмосфера и голема фанови. Секоја трка е вистинско шоу. Таму никогаш не е здодевен момент. Добрата вест за навивачите е дека договорот за Големата награда на Бразилецот беше продолжен до 2020 година.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.