Спорт и ФитнесАтлетика

Елена Slesarenko: биографија и кариера

Елена Slesarenko - скокачка во височина. Тоа е добро заслужена мајстор на спортот на Руската Федерација. Двократниот светски шампион и освојувач на златен олимписки медал. Победникот на Купот на Европа и во светот, со повеќе шампион на Руската Федерација.

родители

Тато - Владимир Ј, инженер. Мајка - Татјана, исто така инженер. Родителите шампиони дваесет години работел во Волгоград во фабриката "Akhtuba". Тогаш тие беа поканети да работат во јавна здравствена установа се нарекува "Регионален центар за медицинска превенција".

Баба спортисти, Валентина Ивановна, по училиште веднаш се фати за предниот дел, каде што била медицинска сестра. По победата со својот сопруг (војник) тие живееле во градот на Stryi (регионот Лавов). Тие имаат син, по име Владимир (татко на Хелен). По некое време, тие биле префрлени да работат во Сталинград (подоцна преименуван во Волгоград).

вториот шампион баба, Раиса Georgievna, градежен инженер по професија. Таа и нејзиниот сопруг, Владимир Fedorovich (капитен на возниот парк на реката) живеат во регионот Vologda. Тие имаа ќерка која била Татјана (мајка Елена). По некое време, тие само префрлен на работа во Волгоград.

Детството на иднината шампион

Slesarenko Елена Владимировна е роден дваесет и осмото на февруари 1982 година во градот Волгоград. Во семејството, што беше поздравено и долгоочекуваниот дете. Од раното детство, тој стоеше надвор меѓу врсниците нивната мобилност и активност. Таа сакаше да танцува и гимнастички вежби.

Гледајќи хоби на детето, неговата мајка одлучи да испрати нивната ќерка да кореографско студио. Наставник Елена Иванова Ирина Yurevna, девојката се чуваат велејќи дека таа имаше профит на голем, што треба да се развива преку напорна работа. Малку Лена слушаше учител, и многу одговорен однос кон вработување.

Елена Slesarenko ентузијазам работел во класа танц каде сфатено балетски вештини. Покрај тоа, таа присуствуваа музичко училиште и научил да свири на пијано. Но, таа беше подготвен да се занимаваат со спорт. Таа dabbled во пливање и атлетика.

избор

По дипломирањето на уметнички училишта Елена Slesarenko слики кои може да се види во овој член, одлучи да се реализира во атлетиката. Ова е делумно заслуга на нејзиниот тренер, Apanasenko Mariny Gennadievny, кој го виде профит на шампион во девојката. Таа беше во можност да им помогне на Елена да се утврди видот на спортот и стана првиот тренер.

првиот натпревар

Лена многу сериозно се подготвува за конкуренција и ги покани на публиката (родители, пријатели, и така натаму. Н.). Таа има дете сонував да биде најдобар. Прв во својата група, а потоа во градот, регионот и земјата. Овој диск и желба за победа - квалитетот на карактерот на Елена, тоа ќе доведе до нови височини во овој спорт.

Елена Slesarenko во седмо одделение, за прв пат отиде на конкуренцијата во друг град. Од тој момент почна атлетски кариера. градот натпревари Елена обично трае 3-4 места. По некое време, нејзиниот талент видов одличен тренер Gorkov Борис Mihaylovich и побара Лена да се концентрира на скок во височина.

Скока како иден шампион, и таа почна да се победи натпревари меѓу своите врсници, како урбано и регионално, и земјата. Во Волгоград зима националниот шампионат Елена Slesarenko беше првиот. И на возраст од деветнаесет години тоа беше вклучен во репрезентацијата на Русија во атлетика.

господар на спорт

Во 1999 година, Елена отиде да студира на медицинска академија, но да се запре спортува не. Презиме тоа повеќе звучеше во големи натпревари и Елена одлучи да се префрли на Академијата за физичка култура. Дипломирала на тоа во 2006 година, тој продолжи своите студии на постдипломски училиште.

Во 2000 година, успешно ја поминаа на стандарди за титулата мајстор на спортот. Во 2002 година тој го освои домашното првенство и го освои петтото место во Европскиот турнирот. Во 2003 година на Европскиот младински првенства, таа беше во можност да стигнат на второ место.

Во 2004 година таа стана победник на Купот на европските шампиони и го освои златни медали во нивниот прв Светското првенство. На Олимписките игри во Атина, таа, исто така, беше во можност да се добие златен медал. Во 2005 година, таа го освои рускиот шампионат, но не беше повреден во натпреварот во Финска.

Една година подоцна Slesarenko обнови и беше во можност да се победи на рускиот шампионат повторно. Во истата година (2006), го освои златниот медал на Светското првенство. Во 2008 година, таа беше на четвртото место на Олимписките игри. И почнав да се обучуваат во Zagorulko Евгенија Petrovicha од 2010 година. Таа ја продолжи серијата на повреди и мораше да се направи неколку операции.

Во 2014 година, тој ја заврши кариерата Елена Slesarenko. Олимпискиот шампион го предводеше регионален спортски училиште во својот роден град Волгоград.

личен живот

Во средината на шампионот две илјадинки се сретна со Александар Владимирович Kolesov. Тој стана своите цивилни сопруг. Тие имаат ќерка која била по име Лиза. Неговото семејство е среќен Елена Slesarenko. Личен живот тоа е сосема задоволни, и промени во блиска иднина, таа не сака ништо.

Александар Kolesov - човек, да се биде поддршка и поддршка во секојдневниот живот и спортска кариера. Како лекар, тој секогаш се направи многу за победата на олимпискиот шампион, се грижи за физичко и ментално здравје.