Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Зимски олимписки игри 2002 во Солт Лејк Сити: учесниците, победници

Зимски олимписки игри 2002 се одржа во САД. Тоа беше на деветнаесеттиот по ред игри, во кој учествуваа 77 земји. Осумнаесет од нив добиле најголем достоинството на наградата. Во неофицијалниот тим пласман на прво место беше донесена од страна на Норвешка. Овој настан е интересно, како и, како и фактот дека, Кина и Австралија го освои првиот златен медал за целиот период на своето учество на Зимските олимписки игри.

обука

Солт Лејк Сити - главниот град на државата Јута САД. Тоа е високо развиена површина со население од околу 1 милион луѓе. Тој има поволна за транспорт и географската локација. Пред почетокот на игри се одржаа во него изградба. посебен систем на лесна железница, модернизирани автопатот беше замислен. Амблемот на игрите служи како слика во вид на светли снегулки. Симболично, сликата значеше природни контрасти на државата, разновидноста на нејзината култура, како и храброста на спортисти - конкурентите. Игри маскота служеше три животни: еден зајак, мечка и којот, што значи брзина, височина и сила. Официјалниот постер покажува знамето што лета над снежните врвови, кои се наоѓаат во државата. На прв играта присуствуваа претставници на некои азиски земји: Хонг Конг, Непал, Камерун. Друг интересен факт е дека украинскиот тим составен од два пати повеќе учесници отколку во времето на своето деби.

иновации

Олимписките игри 2002 година запаметен од страна на публиката на фактот дека тоа е изменет. Организаторите на скелетот се врати на програмата, на кој присуствуваа и мажите и жените. Последните имаа можност да се натпреварува во боб. Во биатлон спортски биле додадени на трката, но во биатлон - спринт. Покрај тоа, на кратки патеки, нова растојание - 1500 метри. За уште една иновација вклучуваат фактот дека правилно дизајн на медали беше развиена за прв пат за секој спорт.

проблеми

Олимписките игри 2002 година беше проследен со низа скандали. Се започна со изборот на местото на игри. Американскиот град веднаш бил избран во првиот круг од гласањето на Меѓународната комисија. По Солт Лејк Сити стана главен град на игри, некои членови на ИОК се осомничени во фактот дека тие го добиле надомест за својата одлука. Покрај тоа, однесувањето на натпреварот беше придружена со допинг скандали, така што некои спортисти одземени од нивните наслови и златни медали. Но, повеќето невообичаени Инцидентот се случи во текот на извршувањето на спортски парови на мраз, кога на Олимписките игри се одржа 2002 година. Уметничко лизгање е запаметен по долго време, бидејќи на необичен настан поврзан со одредувањето на победникот. Злато освоено од страна на руските спортисти, но неколку канадски поднесе жалба, по што резултатите беа разгледани, а жирито ги доделила прво место.

Други победи Русите на мраз

Олимписките игри 2002 година беше обележана со неколку важни настани за локалните скејтери. Во синглови на жените лизгање контроверзниот освои американскиот атлетичар С. Хјуз, победувајќи I. Slutskaya само со еден глас. Но, во машка лизгање првиот и вториот места беа, се разбира, за Русите. А. Yagudin освои злато, стекнување на рекорден број на поени за слободни програма. Второ отиде Е. Pljushchenko. 2002 (Олимписките игри) е пресвртница година во кариерата за него, како што беше во тоа време тој се етаблира како идниот крал на мраз. Неговиот брилијантни перформанси не остави сомнеж за тоа кој ќе биде следниот шампион. И навистина, во 2008 година тој беше прв во конкуренција и апсолутен лидер во канцеларијата.

скијање

Мошне интересно е да се победи на трката запаметен по Олимписките игри во 2002 година. Биатлон стана значаен настан благодарение на учеството на познатиот норвешки спортист В. Bjoerndalen, кој освои само три започнува, и палка. Покрај него, треба да се спомене и извонредни достигнувања на хрватски спортисти Ya Костелиќ, која траеше три златни и еден сребрен медал, и покрај неодамнешната операција. Русите учествуваа во овој вид на спорт беше обележана со големи предизвици: руски спортисти, кој освои злато, преку некое време беше обвинет за допинг и одземени од нивните медали.

бронза

Не е целосно успешна за Русите во типови игра беше Олимпијадата 2002 година. Хокеј на мраз - еден од најнапредните спортот во нашата земја. Играч, сепак, не беше лесно. Специјално ѕвезда тим е составен за учество на конкурсот, но и покрај тоа, на прв Русите врзани со Американците, а потоа загуби од Финците и на крајот го освои третото место, додека чекав, се разбира, беа многу високи. Шампионите беа Канаѓаните, а на четврто место е Белорусија, која е во оваа земја вистински успех.

интересни факти

Зимските олимписки игри во 2002 година, е запаметен од страна на неколку значајни настани. Еден од нив е да се победи на австралиски спортист во трката. Тогаш лидерите на натпреварот два пати се судри со друг, дозволувајќи им на Стивен Бредбери да се земе златниот медал. Уште еден интересен факт - тоа е победа на црно спортистите од САД и Канада во хокеј на мраз и боб. На истиот настан имаше Германија рекорден број на награди, иако тоа не беше во можност да се добие околу Норвешка во злато. Во однос на организацијата, можно е да се потенцира фактот дека настанот се одржа под засилени мерки за безбедност.

Победа и тешкотијата на Русите

На почетокот на конкуренција на домашниот скијач тешка и упорна борба изгубени злато на италијанската трка. Но, јас бев во можност да се победи на шампионатот рускиот спортски пар во уметничко лизгање. Во одделни трка рускиот скијач зеде бронза. По некое време на жените пар го освои второто и третото место, веднаш зад норвешкиот скијач. Во следните денови и донесе нашата земја медал во скијање и трки. Сепак, тоа не беше без успеси: тимот на жените во скијање беше дисквалификуван, и тоа беше таа што мораше да го земе златен медал според експертите. Истата судбина ги снајде и ски скокач и combinators. Но, руската скијачка го освои сребрениот медал во маратонската трка, но по некое време доби злато, т. Да. Во победник наоѓа во крвта на незаконски дроги.

Рекорд на мраз

Но, повеќето незаборавни победа е да се постигне А. Yagudin. Тој брилијантно направија кратка програма, чие исполнување се уште се смета за референца. Неговата изведба доби највисоката оценка на судиите. Сите му ја додели победата, згора на тоа, тој за прв пат доби максимален број на бодови за уметност. Yagudin стана првиот спортист кој настапувал за време на говорот на две quads, од кои една е вклучена во каскада. тоа беше на врвот на својата кариера за спортист.

Брзо лизгање и боб

Во овој спорт, кој е еден од најпознатите водечки нашата земја, за жал, јас не се зема еден медал. Но, интересно е фактот дека скоро сите растојанија се постави светски рекорди. На прво место во неофицијалните пласман Холандија се во оваа категорија. Германски и американски тимови се најдоа во првите три, земајќи ги на прво место, но тие испадна да биде помалку од сребрени и бронзени медали. Боб треба да ја прослават достигнувањата на Германија. Германската двојка по четврти пат го освои првото место. Оваа земја е доминантна во трката квадрицепси. Тројката ја затвора Американците и Швајцарија.

Скелетот санки и други видови на

Овој спорт прв пат е воведен на овие игри од 1948 година. Во исто време, жените учествуваа во овие натпревари. На прво место беше тимот на американски, британски и Канаѓаните се најдоа во првите три. Нашата земја има еден златен медал и заврши четврти. Санкање и на врвот Германија. На неколку игри комплети на медали се одигра меѓу луѓето (двокреветни и еднокреветни sled) и жени (еден sled).

Во ски скокање го освои првото место Швајцарија и Германија. Исто така награди окупирана Полска, Финска, Словенија спортисти. Во аикидо Американците освоија сите три сета на медали во категоријата на мажите. Тоа беше прв пат од 1956 година, кога американски претставници доби целиот подиумот.

вредност

Игри во 2002 година беа важни, само затоа што тоа беше првиот настан во новиот милениум. Меѓутоа, за жал, домаќин на овој настан беа засенети со скандали, контроверзии и проблеми допинг. Нашата земја дојде на главниот град на игри во силна постава, но неколку неуспеси доведе до фактот дека тимот ја изгуби голем број на награди. Сепак, никој не беше прекрасен момент во меморијата на навивачите. Ова првенствено е прекрасен говор на E. Yagudin и Плушенко на слика на мажите лизгање I. Slutskaya и во женскиот. Покрај тоа, злато biathletes А. Прашина пријатно задоволство домашната публика и доби двојно повеќе од цената по скандалот на нашите скијачи. Во голем број на спортови на локалните спортисти се очекува повеќе (на пример, во хокеј). Сепак, ефикасноста на рускиот тим беше достоен. Како и за најсилните држави, нивната позиција во пласман се неофицијални тим сосема очекувано (ова особено се однесува на Норвешка, кои се добро развиени зимски спортови). Значи, на Олимписките игри во 2002 година, резултатите од кои, во принцип, да бидат физички, и покрај сите противречности, целата остави добар впечаток кај публиката.

Copyright © 2018 mk.unansea.com. Theme powered by WordPress.